Aventura continuă cu „Căpitanul Hatteras. Deșertul de gheață”, colecția Jules Verne

Aventura continuă cu "Căpitanul Hatteras. Deșertul de gheață", colecția Jules Verne

De Elisabeta Sava,

Aventura continuă cu 'Căpitanul Hatteras. Deșertul de gheață', colecția Jules Verne

O nouă aventură marca Jules Verne îți stă la dispoziție începând cu 29 aprilie, numai pe colecții.libertatea.ro: 'Căpitanul Hatteras. Deșertul de gheață'! Cartea poate fi găsită din aceeași dată și la chioșcurile de difuzare a presei, la prețul de numai 39,99 lei. Colecția Jules Verne vine cu încă un roman de așezat în biblioteca ta!

'Căpitanul Hatteras. Deșertul de gheață', din colecția Jules Verne, este în fapt o continuare a ediției cu numărul 24, 'Căpitanul Hatteras. Englezii la Polul Nord'! Povestea căpitanului Hatteras poate fi împărțită în două părți: una realistă, în care personajele navighează prin mări cunoscute și urmează repere geografice deja descoperite, și una imaginativă, în care se fac descoperiri dincolo de paralela 68, pe care nimeni nu a navigat și nu existau date reale la momentul scrierii romanului. În această parte, povestea devine speculativă, în stilul science fiction, atât de des abordat de scriitorul francez și în alte romane ale sale.

'Căpitanul Hatteras. Deșertul de gheață', din colecția Jules Verne, prezintă visul și obsesia unui căpitan

În 'Căpitanul Hatteras. Deșertul de gheață', din colecția Jules Verne, exploratorii ajung la Polul Nord, după două ierni și nenumărate suferințe. Aici găsesc o mare de gheață și, spre surprinderea tuturor, descoperă și un vulcan. Ajuns în vârf, căpitanul Hatteras își pierde mințile și încearcă să sară în vulcan, dar este oprit de echipajul său. Se pare că celebrul căpitan  Hatteras înnebunește din cauza intensității experienței, iar după ce se întoarce în Anglia este internat într-un azil de nebuni. Pierzându-și „sufletul' în caverna de la Polul Nord, Hatteras își petrece restul zilelor plimbându-se pe străzile din jurul azilului alături de credinciosul său câine Duke. Deși mut și surd față de lume, plimbările lui Hatteras nu sunt lipsite de direcție: „căpitanul Hatteras merge spre nord pentru totdeauna'. Detaliile expediției și deznodământul sunt altfel decât în alte romane de-ale lui Jules Verne, tocmai de aceea 'Deșertul de gheață' a și fost apreciat de mulți critici drept cea mai puternică dintre lucrările scriitorului francez.

Precomandă edițiile din luna aprilie din colecția Jules Verne!

Dacă nu vrei să ratezi cărțile din colecția Jules Verne din luna aprilie, poți face precomandă pe colecții.libertatea.ro și acestea îți vor fi livrate după data de 29 aprilie 2022. Pachetul include: 'Căpitanul Hatteras. Englezii la Polul Nord' – ediția nr. 24; 'Frații Kip' – ediția nr. 25 și 'Căpitanul Hatteras. Deșertul de gheață' – ediția nr. 26. Toate cele trei romane pot fi comandate împreună la prețul/pachet de 119,97 lei!

Ce alte romane au mai apărut în colecția Jules Verne pe colecții.libertatea.ro

Acestea sunt edițiile anterioare exclusive din colecția Jules Verne apărute deja pe colecții.libertatea.ro: 'Ocolul pământului în 80 de zile' – ediția nr. 1, 'Douăzeci de mii de leghe sub mări' – ediția nr. 2, 'Copiii Căpitanului Grant. America de sud' – ediția nr. 3, 'Cinci săptămâni în balon' – ediția nr. 4, 'Copiii Căpitanului Grant II. În Australia' – ediția nr. 5, 'Căpitan la cincisprezece ani' – ediția nr. 6, 'Copiii Căpitanului Grant. Oceanul Pacific' – ediția nr. 7, 'Insula misterioasă. Naufragiații aerului' – ediția nr. 8, 'De la Pământ la Lună – ediția nr. 9, 'Insula misterioasă. Abandonul' – ediția nr. 10, 'Doi ani de vacanță' – ediția nr. 11, 'Insula misterioasă. Secretul insulei' – ediția nr. 12, 'În jurul Lunii' – ediția nr. 13, 'Insula cu elice' – ediția nr. 14, 'Nord contra Sud' – ediția nr. 15, 'Drumul Franței' – ediția nr. 16,  'Robur Cuceritorul' – ediția nr. 17, 'Cele 500 de milioane ale Begumei'- ediția nr. 18, 'Castelul din Carpați' – ediția nr. 19, 'O călătorie spre centrul Pământului' – ediția nr. 20, 'Steaua Sudului' – ediția nr. 21, 'Burse de călătorie'- ediția nr. 22, 'Uimitoarele peripeții ale jupânului Antifer' – ediția nr. 23, 'Căpitanul Hatteras. Englezii la Polul Nord' – ediția nr. 24 și 'Frații Kip' – ediția nr. 25. Nu rata și restul romanelor ce vor apărea pe colecții.libertatea.ro din ciclul 'Călătorii extraordinare'!